Literary Awards

1996 — PRESENT

NEW MILLENNIUM AWARD WINNERS

46th Flash Fiction Award

Eleanor Bluestein
La Jolla, CA

“How To Write a Love Letter”

46th Fiction Award

Patricia Sammon
Hunstville, AL

“Since”

46th Poetry Award

Coming Soon!

46th Nonfiction Award

Kristin Kostick
Humble, Texas

“Blanking”

45th Flash Fiction Award

Alyson Hagy
Laramie, Wyoming

“Ember”

45th Fiction Award

Patrick Dawson
London, England

“The Language of Rivers”

45th Poetry Award

Xiao Yue Shan
Tokyo, Japan

“the nation of aphasia”

45th Nonfiction Award

Marsh Rose
Cloverdale, California

“False Memory”

44th Poetry Award

Mary Makofske
Warwick, NY

“Doldrums Near the End of Empire”

44th Fiction Award

Evan McMurry
Brooklyn, NY

“Nothing Kinky”

44th Flash Fiction Award

Adam Sifre
Wayne, NJ

“Papa’s Parrot

44th Nonfiction Award

Anne Gudger
Portland, Oregon

“Dendrites”

43th Poetry Award

Katie Bickham
Shreveport, LA

“Shorn”

43th Fiction Award

Cassady Black
Denver, CO

“Mapping Hana”

43th Flash Fiction Award

Miah Jeffra
San Francisco, CA

“Growl”

43th Nonfiction Award

Michele Leavitt
Gainesville, FL

“Hidden in a Suitcase”

42nd Poetry Award

Kerry Tepperman Campbell
San Anselmo, CA

“Bougainvillea”

42nd Fiction Award

Elizabeth Amon
Seattle, WA

“Hair of the Dog”

42nd Flash Fiction Award

William Polsgrove
Frederick, MD

“Highway 61”

42nd Nonfiction Award

Kirk Wilson
Austin, TX

“A Brief and Necessary Madness”

1996 — PRESENT

NEW MILLENNIUM AWARD WINNERS

— Content migration is nearly complete • all works will be here in January 2019 —

• 2018 •

OPEN FOR SUBMISSIONSJUDGING UNDERWAYANNOUNCING RESULTS

WRITING CONTEST XLVI

…coming soon… (Poetry)

Patricia Sammon of Huntsville, Alabama for Since (Fiction)

Eleanor Bluestein of La Jolla, California for How To Write a Love Letter (Flash Fiction)

Kristin Kostick of Humble, Texas for Blanking (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]

COMPLETE

WRITING CONTEST XLV

Xiao Yue (Shelly) Shan of Tokyo, Japan for the nation of aphasia (Poetry)

Patrick Dawson of London, England for The Language of Rivers(Fiction)

Alyson Hagy of Laramie, Wyoming for Ember (Flash Fiction)

Marsh Rose of Cloverdale, California for False Memory (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]


• 2017 •

COMPLETE

WRITING CONTEST XLIV

Mary Makofske of Warwick, New York for Doldrums Near the End of Empire (Poetry)

Evan McMurry of Brooklyn, New York for Nothing Kinky (Fiction)

Adam Sifre of Wayne, NJ for Papa’s Parrot (Flash Fiction)

Anne Gudger of Portland, Oregon for Dendrites (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]

COMPLETE

WRITING CONTEST XLIII

Katie Bickham of Shreveport, Louisiana for Shorn (Poetry)

Cassady Black of Denver, CO for Mapping Hana (Fiction)

Miah Jeffra of San Francisco, CA for Growl (Flash Fiction)

Michele Leavitt of Gainesville, FL for Hidden in a Suitcase (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]


• 2016 •

COMPLETE

WRITING CONTEST XLII

Kerry Tepperman Campbell of San Anselmo, CA for Bougainvillea (Poetry)

Elizabeth Amon of Seattle, Washington for Hair of the Dog (Fiction)

William Polsgrove of Frederick, Maryland for Highway 61 (Flash Fiction)

Kirk Wilson of Austin, TX for A Brief and Necessary Madness (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]

COMPLETE

WRITING CONTEST XLI

Robin Myers of Mexico City, Mexico for Love Poem for Carl Sagan (Poetry)

Cady Vishniac of Columbus, Ohio for Move (Fiction)

Adrianne Aron of Berkeley, California for The Envelope Trick (Flash Fiction)

Carol D. Marsh of Washington, DC for Pictures in Leaves (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]


• 2015 •

COMPLETE

WRITING CONTEST XL

Claire Bateman of Greenville, SC for Meanwhile, We Called Ourselves Human (Poetry)

Nina Varela of Los Angeles, CA for The Things We Did in Texas (Fiction)

Alexander Weinstein of Ann Arbor, Michigan for The Prophet (Flash Fiction)

Karen Hunt for INTO THE WORLD (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]

COMPLETE

WRITING CONTEST XXXIX

Noah Stetzer of Washington, D.C. for Intruder (Poetry)

Jackie Davis Martin of San Francisco, CA for Knife (Fiction)

Shanna Yetman of Chicago, IL for The Miracle is to Walk This Earth (Flash Fiction)

Susan Nathiel for Hearing Silence (Nonfiction)

[OFFICIAL RESULTS AND FINALISTS]


• 2014 •

COMPLETE

WRITING CONTEST XXXVIII

Rosa Lane for Father (Poetry)

George Choundas of Pleasantville, NY for Troth (Fiction)

Marcia Peck of Minnetonka, MN for Memento Mori (Flash Fiction)

Michael Caligaris of Oakland, CA for An Unabridged Study of a Woman: a love story (Nonfiction)

COMPLETE

WRITING CONTEST XXXVII

Joan McLean of Siler City, NC for Remember this: (Poetry)

John Mauk of Oxford, OH for Sounding Mercy (Fiction)

Roz Spafford of Santa Cruz, CA for Watering Stones (Flash Fiction)

Daisy Pitkin of Tucson, AZ for Sowing Cycles (Nonfiction)


• 2013 •

Rafealla Del Bourgo of Berkeley, CA for Barking, Pt. Reyes (Poetry)

Milla van der Have of Utrecht, The Netherlands for Our Lady of Broken Dreams (Fiction)

J. L. Cooper of Sacramento, CA for A Summoning of Gifts to Wet Ankles (Flash Fiction)

Alexis Paige of Randolph, VT for Geography of Consolation (Nonfiction)


Susan Maeder of Mendocino, CA for Out of Blue (Poetry)

Stephen Coyne of Sioux City, IA for Ice Boy (Fiction)

Dan Gemmer of Millersburg, PA for Sorter (Flash Fiction)

H. Boris Timberg of Hatboro, PA for Ladders (Nonfiction)


• 2012 •

Ellen LaFleche of Northampton, MA for Prayer to My Contractions (Poetry)

Jim Glenn Thatcher of Yarmouth, MN for Understory (Poetry)

Lisa Heiserman Perkins of Somerville, MA for Buds, and Bells, and Stars Without a Name (Fiction)

S. J. Powers of Wheeling, IL for 13 Rules (Flash Fiction)

Jennifer Andrews of Ellenville, NY for Bridges (Nonfiction)


Charles Fishman of East Patchogue, NY for Lament for Federico Garcia Lorca (Poetry)

Cherie Ann Parker of Washington, D.C. for Tangi (Fiction)

J. L. Schneider of Ellenville, NY for Salvation (Flash Fiction)

Elizabeth Heineman of Boulder, CO for Still Life with Baby (Nonfiction)


— migrating in progress —

WRITING CONTESTS • 2011


• 2010 •

Jim Glenn Thatcher of South Portland, Maine for Interlinear (Poetry)

A. Molotkov of Portland, Oregon for The Most Wonderful White Stockings (Fiction)

Deirdra McAfee for Hydroplane (Flash Fiction)

Josh MacIvor Andersen of North Carolina for Bread and Company (Nonfiction)


Pamela Uschuk of Tucson, Arizona for Shostakovich: Five Pieces (Poetry)

BK Loren for Cerberus Sleeps (Fiction)

Norma Shainin of Washington State for The Famous Writer (Flash Fiction)

Amy Andrews of Rochester, New York for hide and seek (Nonfiction)


• 2009 •

Barbara Knott of Atlanta, Georgia for Boxwood (Poetry)

Vic Sizemore of Lynchburg, Virginia for Hush Little Baby (Fiction)

Carol J. Arnold of San Francisco, California for Time Capsule (Flash Fiction)

M.M. De Voe for Empty (Flash Fiction)

Ellen Graf of upstate New York for The Resiliency Gene (Nonfiction)

Jann Banales of California for Unspoken Goodbye (Nonfiction)


Ed Frankel of Los Angeles, CA for An Altar for Uncle Joe (Poetry)

Steve Fayer of Boston, MA, for Calliope(Fiction)

Allison Alsup of New Orleans, LA for Grass Shrimp (Flash Fiction)

Melanie M. Hoffert of Minneapolis, MN for The Allure of Grain Trucks (Nonfiction)

 


• 2008 •

Trish Lindsey Jaggers of Smiths Grove, KY for On the Night They Took Your Life (poetry)

Rusty Dolleman of San Francisco, CA for Sheepdog (fiction)

Tim Johnson of West Linn, OR for America the Beautiful (flash fiction)

Barbara Zimmerman of Yorktown, IN for Southern Discomfort (flash fiction)

Katharine Goodridge Ingram of Ojai, CA for Swimming Under Salvador (nonfiction)

Harry Bauld of New York, NY for Alaska (poetry)

Jacob Appel of New York, NY for The Appraisal (fiction)

Asha Vose of Knoxville, TN for Vietnam Visits Uncle Bill (fiction)

Susan Chiavelli of Santa Barbara, California for Winter Oranges (flash fiction)

Ralph Ryan of Redding, CA for Wildfire-Hellfire (nonfiction)

Mil Norman-Risch of Richmond, VA for The Day My Son Died (nonfiction)


• 2007 •

Ellen Sullins of Tucson, Arizona for The Visible Spectrum (poetry)

Stephen Irwin of Australia for Tail the Barney (fiction)

Adrienne Pond of Austin, TX for No Longer Strangers (flash fiction )

Louise Aronson of San Francisco, CA for After (flash fiction)

M. Garrett Bauman of Nunda, NY for Snake Dreaming: Speculations on Human and Reptile Consciousness (nonfiction)

Britton Gildersleeve of Tulsa, OK for Anomie (nonfiction)


Ruth Thompson of Colden, NY for Fat Time (poetry)

Vivian Shipley of New Haven, CT for Mango Season in Cambodia (poetry)

Jacob Appel of New York, NY for Hazardous Cargoes (fiction)

Phillip T. Carter of Sanibel, FL for Tomorrow Or Saturday, Certainly Snow (flash fiction)

Patricia Brieschke of Waccabuc, NY for Cracking Open (nonfiction)


• 2006 •

Susan Cohen of Berkeley, California for Survival (poetry)

Mira Dusho of Scarsdale, NY for Campaign for Small Change (fiction)

Cynthia Reeves for The Wedding Dress (flash fiction)

Victor Lister of Athens, ME for Jefferson Expects Every Man Will Do His Duty (nonfiction)

Jillian Weise for Dating, Like Surgery (poetry)

B. Barnett Dana Point, CA for Beneath (fiction)

Craig Rothstein Long Island, NY for My Candied Passing (nonfiction)


• 2005 •

Robert S. Carr of Orlando, FL for Rough Beast (poetry)

Robert Anderson of Corrales, New Mexico for Compton’s Run (fiction)

Jessie Keyt of New York, NY for A Matter of Conversion (nonfiction)


— content migration in process —

WRITING CONTEST • 2005

WRITING CONTEST • 2004

WRITING CONTEST • 2004

WRITING CONTEST • 2003

WRITING CONTEST • 2003

WRITING CONTEST • 2002


• 2001 •

Jeff Walt for Why I Work (poetry)

Kiyash Monsef of San Francisco, CA for Lobsters in a Tank (fiction)

Laura S. Distelheim of Highland Park, Illinois for Requiem for a Dreamer (nonfiction)

Eduardo Corral of Arizona for For A Boy In A Bus Depot (poetry)

Sari Rose of New Haven, CT for The Daughter of Retail (fiction)

Toby Heaton of Asheville, NC for Southern Revival (fiction)

Trent Moorman of Seattle, Washington for Tilos (nonfiction)


• 2000 •

Donna Doyle of Knoxville, TN for My Mother Climbing Her Family Tree (poetry)

Elizabeth Haukaas of New York, NY for The Hummingbird Heart (poetry)

Ann Bronston of Tampa, FL for Reruns (fiction)

Melita Schaum of Ann Arbor, MI for The Weight of Spring Wind (nonfiction)

Ken McCullough of Winona, MN for All Around the Circle (poetry)

Loren McAuley Brooklyn, NY for What I Heard, What I Know (fiction)

Catherine Reid of Shelbourne Falls, MA for The Return (nonfiction)

Askold Skalsky for The 30s in the Kingdom of Necessity (20th Century Writing Prize)


• 1999 •

John Canaday for Song of Myself (poetry)

Diane Thiel for Memento Mori in Middle School (poetry)

Katy Grabel of Santa Barbara, CA for Woman by Chemistry (fiction)

Annie Rehill for The Drug Run (nonfiction)

Sam Witt of San Francisco, CA for Late Summer Fever (poetry)

Sarah C. Honenberger of rural Virginia for Deep Breathing (fiction)

Jodi Varon for When Quizzac Was Cherry (nonfiction)


• 1998 •

Ina Cumpiano of Puerto Rico for Sections from Yo la Malinche (poetry)

Kim Trevathan of Oak Ridge, TN for Rubber Bullets (fiction)

Suzanne Siteman Phillips of Marblehead, MA for Nepal: Creation and Destruction (nonfiction)

Claire Bateman of Greenville County, SC for The Fall (poetry)

Bob Levy of Mill Valley for Three Stories (fiction)

Ann Peters of Minnesota for The Bridge Jumpers (nonfiction)


• 1997 •

Mary Stebbins for In Murky Waters (poetry)

Mark M. Martin for Still, With Pulse (2nd Place – poetry)

Phyllis D Kasler for Horse Opera (fiction)

Sally Ann Stevens for What’s Water? (nonfiction)

Karen Schoenhals for Horses Along the Shore (poetry)

David Ray for ‘Justifiable Vandalism’ (2nd Place – poetry)

Carol Allen for Don’t Need No Light (fiction)

Cynthia Parker for Sister Isabel (2nd Place – fiction)

Charles F Kemnitz for Desert Full of Bones (nonfiction)


• 1996 •

Leonard Kress of Ohio for Poppy Seeds (poetry)

Andrew J. Smith of Potomac, Montana for Owl Splash (2nd Place – poetry)

Paul Miller of Plainfield, NJ for Thirty-Third Street Club (fiction)

Gordon Johnston of Georgia for Honey Moon (2nd Place – fiction)

Robert Clark Young of Athens, OH for Bus from Oaxaca (nonfiction)

Nathalie F. Anderson for Baggage (poetry)

Julie Novak-McSweeney for Marrying Bear (2nd Place – poetry)

Anthony Wallace for April, 27 1994 (fiction) *First Published Story*

John Baird for Sycamore Heart (2nd Place – fiction)

Joan Connor for The Devil in Decline (nonfiction)

Susan Vreeland for Saluting the Sacred (2nd Place – nonfiction)


PRINT IS ALIVE

Find the words of our winners, and many finalists, living on in print. Visit the NMW Bookstore to browse the catalog of past anthologies, award-winning collections from Sunshot Press, the colorful adaptations of Carrma Classics, and many other interesting offerings from the world of NMW.